Tatilde Sağlığınız İçin Yanınızda Mutlaka Bulunması Gereken 9 Şey

Resim Arthur Pereira Unsplash

Her şeyin başı sağlık bildiğimiz üzere. Sağlığınızı kaybettiğiniz bir tatilin tadını istediğiniz gibi çıkaramayacağınız da kesin. Bu nedenle yola çıkarken yanınızda bulunması gereken sağlık ekipmanlarını gelin beraber inceleyelim.

Ağrı Kesici

Bünyenize en iyi gelen ağrı kesiciden bir kutu alıp çantanıza koymanız yoldayken çok işinize yarayabilir. Hava değişiminden başınız ağrıyabilir, ayağınızı bir yere çarpabilirsiniz ve bu anlarda “Ah keşke bir ağrı kesicim olsaydı!” dememeniz için önlem alarak çantanızda her daim ağrı kesici bulundurmanız önemli!

Alerji İlaçları

Alerjim yok demeyin, yoldayken neyle karşılaşacağınızı ve vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilemeyebilirsiniz. Belki hiç yemediğiniz bir yiyeceğe karşı bir reaksiyon gösterebilir ve kabarabilirsiniz. Bu anlarda kaşıntıdan ve alerjinin diğer tüm kötü etkilerinden kurtulmanız için yanınızda alerji ilacı bulunursa çok şanslısınız demektir. Siz en iyisi işi şansa bırakmayıp önceden çantanızda bulunan ecza bölmenize bir alerji ilacı da atın.

Sinek-Böcek Sokması İçin İlaçlar

Özellikle yazın sıcak havalarla türlü türlü böcek ve sinek hayatımıza karışıyor. Basit bir sivrisinek ısırığı bile insanı canından bezdirecek kadar kaşındırabiliyor. Neyse ki bu tip sinek-böcek sokmaları için ilaçlar ve merhemler var. Bunlardan da yanınıza kesinlikle almanızı öneriyoruz.

Vitamin

Yolculukta her zaman tam anlamıyla sağlıklı beslenme düzenine sahip olamayabilirsiniz. Böyle zamanlarda enerjinizi kaybetmemeniz için suda çözünen veya hap şeklindeki vitamin takviyelerinden yardım alabilirsiniz. Bu vitamin takviyelerinin kesinlikle besin yerine geçmediğini hatırlayarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Karbonhidrat ve protein alımınıza özen göstermeniz daha sağlıklı ve uzun soluklu bir tatil yapmanıza yarayabilir.

Güneş Kremi

Deniz-kum-güneş derken sırtınıza yoğurt sürdüğünüz bir tatil akşamıyla günü bitirmek ne sağlıklı ne de estetik! Buna mahal vermemek için yüksek faktörlü bir güneş kremi ve güneş sonrası kremi alarak cildinizi ferahlatabilir ve güneşin zararlı etkilerinden kolaylıkla korunabilirsiniz.

Yara Bandı

Ayakkabınız vurabilir, bir yeriniz kesilebilir… Yoldayken aklınıza gelmeyecek çok fazla macera sizi bekliyor olabilir. Çeşitli boylarda yara bantlarınız olursa hemen müdahale ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Çantanızda neredeyse hiç yer kaplamayarak, hayatınızı bu denli kolaylaştıran başka bir şey yok diyebiliriz. Bir öneride bulunalım: Suya dayanıklı ve tercihen bez yara bantlarını seçmeniz daha efektif olacak.

Tuzlu Çubuk Kraker

“Çubuk krakerin sağlık ekipmanları listesinde ne işin var?” demeyin. Mide bulantısına ve bağırsak sorunlarına çok iyi gelmesinin yanında, acıktığınız ve yemeğe hemen erişemediğiniz anlarda sizi enerjik tutacak ve midenizi rahatsız etmeyecek harika bir yiyecek! Üstelik çok ucuz ve dünyanın her yerinde satılıyor.

Su

Su, hem içmeniz için hem de temizlik açısından çok önemli bir öğe. Çantanızda ağırlığa sebep olsa da en azından bir miktar suyu her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Bu sayede kendinizi daha güvende hissederek daha huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü hem çok şık bir aksesuar hem de sağlığınız için çok önemli bir eşya. Güneşin ışığı her zaman insan gözü için en uygun seviyede olmayabiliyor. Bazen soğuk ve güneşsiz bir günde bile fazla parlak ışık kimi bünyelerde rahatsızlığa sebep olabiliyor. Eğer sizin de gözleriniz bu tip ışık seviyesi değişikliklerine karşı hassassa polarize camlı bir güneş gözlüğünüz mutlaka bulunmalı.

Yolda yanınızda olması gereken sağlık ekipmanları bunlar. Bunların dışında eğer devamlı kullandığınız ilaç veya ekipman (astım fısfısı gibi) varsa, yanınıza almayı sakın unutmayın. Çantanızı hazırlamadan önce, içine koyacaklarınızı bir kağıda yazarsanız daha kolay hazırlanabilirsiniz. Kolay gelsin diyor ve iyi yolculuklar diliyoruz!