Singapur’da Yasak Olduğunu Bilmeniz Gereken 10 Şey

Resim Kelvin Ang Unsplash

Singapur, barış ve düzenin korunması adına katı kuralları ve yasalarıyla biliniyor ancak ülkede yasaklanan tuhaf eşyalar ve yapmamanız gereken faaliyetlerden habersiz olabilirsiniz. Bu yüzden ülkedeki geziniz sırasında elektronik sigaranızı yakmadan önce “Singapur’da Yasak Olduğunu Bilmeniz Gereken 10 Şey” listemizi mutlaka okumalısınız!

Sakız Çiğnemek

Singapur, 2004 yılından bu yana sakız çiğneyenlerin karşısında güçlü bir duruş sergiliyor. Tıbbi amaçlarla kullanılmadığı sürece (örneğin nikotin sakızı gibi) sakız ülke sınırları içerisinde yasaklanmıştır. Üstelik, sakız satarken yakalandıysanız, 100.000 SGD gibi yüksek bir cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Havai Fişek Gösterileri

Aydınlatma fişekleri bazı kültürler için eğlenceli bir faaliyet olabilir, ancak 1970’li yıllardan beri Singapur’da yüksek sesle patlayan havai fişekler yasaklandı; çünkü vakti zamanında bir fişek, yerli halkın ölümüne ve yangına neden oldu. Günümüzde Singapur vatandaşları sadece şenliklerin düzenlendiği mevsimlerde havai fişekleri patlatabiliyorlar. Demek istediğimiz; ülkedeki havai fişek gösterilerini kaçırmamayı istiyorsanız, Ulusal Gün kutlamaları (9 Ağustos) zamanında Singapur’a gittiğinizden emin olun.

Elektronik Sigaralar

Yapılan çeşitli e-sigara raporlarının, normal sigaralardan daha az zararlı olduğunu göstermesine rağmen, Singapur Sağlık Bilimleri Kurumu (HSA), sigarayla ilgili tutumunu, sigara içmeyenler için tütüne bağımlı olmanın bir geçidi olabileceğini savunarak sürdürdü. 2011’den bu yana Singapur’da e-sigara ithalatını veya dağıtılımı yapan yüzlerce insan 5,000 dolar cezaya çarptırılmış.

Nargile

Tütün mamülleri etrafında dönen başka bir yasak olan Nargile, 2016 yılında Singapur’da yasak olan şeyler listesine girdi. Bu ülkede nargile keyfi yapamazsınız.

Kamu çıplaklığı (özel mülkler dahil)

Bu biraz garip görünebilir, ancak ülke sınırları içerisinde bulunan tüm insanların, kamusal alanlarda ve özel konut binalarında çıplak dolaşması yasadışıdır. Havlunuzu güzel, soğuk bir duştan sonra unutursanız – yatak odasına gitmeden önce camlarınızın kapalı olduğundan emin olun! Halk tarafından rapor edilir veya yakalanırsanız, 3 aya kadar hapis ya da ceza alabilirsiniz.

Egzotik hayvanlara sahip olmak veya ticaretini yapmak

Singapur’da, egzotik olan, amfibiyen, kertenkele veya sürüngenlerin herhangi bir lisansa sahip olmadan sahip olunması veya satılması yasaktır. Kanun, ekosistemi ve Singapur’un biyolojik çeşitliliğini korumak amacıyla uygulanmaktadır. Singapur’da bu tür eylemlerin bildirildiği birçok olay olmasına rağmen, egzotik türlerin ticareti hâlâ yaygın ve kârlıdır, bu tür hayvanların fiyatları, örneğin desenli bir kaplan için 10.000 ABD Doları’na kadar çıkmaktadır.

Toplu ulaşımda Durian Meyvesi Taşımak

Durian meyvesini ister sevin ister nefret edin, sarımsak meyvesi söz konusu olduğunda, hoşnutsuz olan insanlarla karşılaşacaksınız. Bazı insanlar durian meyvesinin kokusunu o kadar dayanılmaz buluyor ki, hükümet sonunda kamu otobüsü ve trenlerinde meyve kralını yasaklamış. Peki koku ne kadar kötü? Bazıları güzel tatlı ve kremsi kokusu olduğunu savunurken, bazıları onu keskin kokusu ve neredeyse kükürt benzeri kokusu nedeniyle nefret ettiklerini söyledi. Evet, dünya gerçekten bunun üzerine bölünmüş durumda.

3 kişiden fazla gruplaşmak

Singapur’da, 3 kişiden fazla kişinin akşam 10: 00’dan sonra bir kamusal alanda bir araya gelmesi yasadışı. Tuhaf gelebilir, ancak hükümet bunu yasadışı olayların gerçekleşmesini sağlamanın bir yolu olarak görüyor ve bu da ulusun barış ve istikrarını bozabileceği düşünülüyor. Bir dahaki sefere Singapur’daki arkadaşlarınızla birlikte olduğunuzda, herhangi bir sorundan kaçınmak için kamusal alanlardan uzak durun 🙂

Saat 22:30 sonrası alkol satın alma

2015 itibariyle, Singapur’daki kamusal alanlarda alkol satışı ve tüketimi 22:30 – 07:00 saatleri arasında yasaklamıştır. İzinler için bir restoran başvurusu yapılmadığı sürece, bu zaman aralığında alkol satışı yaparken yakalanırsanız, 10,000 SGB’a kadar bir para cezası ile cezalandırılabilirsiniz. Yasak, aşırı alkol içmenin yol açtığı (yarış gösterileri düzenlenen bir yerde) isyan olaylarından sonra yürürlüğe girdi.

Rezidans tarzı evlerde kedilere izin verilmiyor

Singapur’da yasak olan bir diğer ilginç konumuza gelelim. Eğer bu ülkede rezidans tarzı bir eve sahipseniz evinizde kedilere yer veremezsiniz. Ülke’nin konut geliştiricileri ( bizde olan TOKİ) kedilerin evlerin içinde özgür yaşayamadıklarını iddia ediyor ve bu yüzden evlerde kedi beslemek yasak.