Ruanda’ya Gideceklerin Bilmesi Gereken 11 Şey

Resim maxime niyomwungeri Unsplash

Canlı kültürü, zengin tarihi ve çeşitli peyzajlarıyla Ruanda, tatil için mükemmel bir yer. Turistler, soyu tehlike altındaki dağ gorilleriyle yürüyüş yapmak, yükselen yanardağları ziyaret etmek ve eğlendirici Kivu Gölü’nün keyfini çıkarmak için yıl boyunca ülkeyi ziyarete geliyor. Olabilecek en iyi seyahatin yapılabilmesi ve yerel geleneklerden mahrum kalmamak adına, turistlerin Ruanda’da yapmaları gereken en onbir şey kılavuzumuza göz atın.

Ülkeye Plastik Poşet Getirin

Ruanda son derece temiz bir ülkedir. Doğu Afrika komşularının çoğundan farklı olarak çöp atıklar sokaklarda nadiren bulunur ve çevresel aktivizmi, programlamayı ve farkındalığını teşvik etmek için ülke genelinde büyük çaba sarf edilir. Ruanda hükümeti, düzenli depolama alanlarını sınırlamak ve sürdürülebilir yaşamı geliştirmek için plastik torbaları ülke çapında yasakladı. Bu ülkeye geldiğinizde, kıtadaki en havalı ve etkileyici çevre yasalarından biriyle karşı karşıya olacaksınız.

Herkesin İngilizce Konuşmasını Beklemeyin

Adil olmak gerekirse, Ruanda’da bir çok insan İngilizce konuşur. Ruanda, inanılmaz derecede çok kültürlü ve çok dilli bir ülkedir. Fransızca ve İngilizce dilleri çokça yaygın görülmektedir. Bununla birlikte, İngilizce büyük şehirlerin dışında yaygın değildir. Bu nedenle Kigali’nin çok dışındaki kırsal bir kasabadaki yerel dükkan sahibinin, İngilizceye çokta hakim olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Sadece Uluslararası Mutfağı Yiyin

Ruanda, gezginler için bir çok yerli ve yabancı mutfağı size sunmaktadır. Ev yapımı pizzalar, çörek dondurmalar, taze suşiler ve Fransız yemekleri Kigali’nin her yerinde mevcuttur. Bununla birlikte Ruanda’ya seyahat ederken, yerel spesiyalitelerin tadını çıkarmak için biraz zaman harcayın ve tadın. Ülke çapında Brochettes (çubuğa geçirilmiş ızgara et veya balık), akabenz ve farklı sebzeli patates yemekleri bulunur. Bu tarz yerel yemekler çok lezzetli olmanın yanı sıra seyahat deneyimine de katkıda bulunur.

Birkaç Kigali Mahallesini Keşfedin

Birçok turist, Ruanda’nın başkentine geldikten sonra zamanlarını sadece birkaç belirli mahalleyi ziyaret ederek geçiriyorlar: Kimihurura, Kiyovu ve Kacyiru. Bu mahalleler, keyifli cafelerin, şehrin en büyük otellerinin, en iyi restoranlarının ve en şirin mağazalarının çoğunun bulunduğu yerlerdir. Ancak, bu bölgeler aynı zamanda Kigali’deki çoğu göçmenin yaşadığı ve ticaret yaptıkları yerlerdir. Daha iyi bir keşif deneyimi için turizm alanlarının dışına çıkın ve Kimironko’daki dev halk pazarını, Nyamirambo’nın hareketli sokaklarını ve Kimisagara’nın renkli duvarlarını keşfedin. Daha fazla zamanınız varsa, Go Kigali’ye bakın. Şehir etrafındaki günlük turlarla, nadiren turistler tarafından ziyaret edilen gizli mücevherleri ve mahalleleri görme şansını kendinize tanıyın.

Gezdiğiniz Her Yerde Fotoğraflar Çekin

İzlediğiniz gorilleri, yediğiniz yiyecekleri ve gördüğünüz manzaraların fotoğraflarını çekin. Hatırlatmakta fayda var; yerel halkın ve çocukların fotoğraflarını çekerken kişiden izin istemeyi unutmayın. Birçok kişi, rastgele olan turistlerin davetsiz fotoğraflarını çekmesini rahatsız edici bulacaktır ve bazıları ise karşılık olarak para isteyeceklerdir.

“Ruanda” yerine “Afrika” demeyin

Evet, Ruanda Afrika’nın kıtasında bulunuyor. Bununla birlikte, turistler Ruanda’ya geliyor ve Ruanda’ya odaklanmak yerine “Afrika” da gerçekte ne kadar büyük seyahatler yaşadığından bahsediyorlar. Ruanda kendi içinde başlı başına bünyedir ayrıca Afrika bir ülke değildir. Yuvarlanan tepeler, yanardağ sıraları, renkli pazarlar ve pastoral göller, Ruanda’yı dünyadaki en güzel ve eşsiz ülkelerden biri haline getiriyor. Ayrıca Ruanda’nın gelenekleri, kültürü ve tarihi bağlamı ülkenin kendisine özeldir.

Halkla Yemek Yerken Dikkatli Olun

Bir çerez, bir elma veya meyve karışımı enerji barı olsa bile, halkın içinde yemek yemek Ruanda’da özel deneyimlerden biridir. Bununla beraber turistler Kigali’den şehir dışına doğru biraz daha uzaklaşabilirler, ancak şehir dışına çıkarlarsa saygısız sayılırlar. Bunun yerine, bir lokantanın veya otel odasının mahremiyetinde yemek yiyin.

Sadece Zincir Otellerde Kalmayın

Ruanda’da çarpıcı zincir oteller var. Yakınlarda açılan Marriott, Raddison Blu, Park Inn ve Serena Kigali’de turistlerin ilgisini çekerken, yerel olarak sahip olunan oteller ve misafirhaneler de acı çekiyor. Büyük zincir otellerden bir kaç günde olsa uzaklaşın ve eşit derecede güzel Rwansa otel gibi işletmeleri ziyaret edin.

Kigali’de Günlük Safari Giysileri Giyin

Akagera Ulusal Parkı’ndaki safari veya Volcanoes Ulusal Parkı’ndaki dağlık gorilleri izlemediğiniz sürece ülkeyi keşfetmiş sayılmazsınız. Bununla birlikte tam olarak ülkeyi tanımak isterseniz Kigali’nin tipik safari motiflerini giyerek oraya özgü bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Varsayımlar Yapın

Televizyonda veya haberde gördüğünüz şeylere inanmayın. Ruanda, batı yardımına ihtiyacı olan yoksul, eğitimsiz ve travmatize insanlardan oluşan homojen bir ülke değildir. Ülke canlı, çeşitli ve hareket halindedir. Seyahat ederken, kendi ayrıcalığınızın farkında olun; aynı zamanda, servetin, mutluluğun ve gelişimin batıdaki çağrışımlarının her yerde aynı olduğunu varsaymayın.

Soykırımın Ne Kadar Kötü Bir Şey Olduğunu Öğrenin

1994 Ruanda Soykırımı yadsınamaz derecede trajik bir olaydı. Çok fazla can kaybı yaşandı ve çok sayıda aile parçalara ayrıldı. Bununla birlikte ülke, soykırımın ötesine geçmek için inanılmaz zorluklarla çalıştı ve Nisan 1994 olaylarıyla ilgili rahat ve sürekli konuşmalar yapılmadı. Daha fazla bilgi edinmek için Kigali Soykırım Anıtı’nı ziyaret edin ve ülkenin geçmişi ile ilgili algılarınızı sınırlamak yerine Ruanda’nın heyecanlı geleceğine bakın.