Pakistan’a Gitmek İçin Sayabiliceğimiz 11 Neden

Resim Khadija Yousaf Unsplash

En geniş kapsamlı Pakistan gezi rehberimizi hazırladık. Rehberimizde Pakistan gezi tavsiyeleri, Karaçhi gezilecek yerler, Lahor gezilecek yerler, müzeler, ülkeyi neden ziyaret etmeniz gerektiği ve ülke hakkında bilgiler içeren kapsamlı gezi yazısı bulacaksınız.

Pakistan dünyadaki en ilginç ülkelerden biridir. Bunun nedeni, bir yanda dağlık sınırları içinde, diğer yanda kum tepeleriyle dolu çöllerdeki çeşitli etnik gruplardan kaynaklı çok sayıda kültürü içeriyor olmasıdır. Kuzey eteklerinde ya da güney çöl bölgelerinde yaşayan etnik gruplar, yaşlı gelenekler, büyüleyici kültürler, her çeşit yiyecek, parlak giysiler ve etkileyici mitler ile eşi benzeri görülmemiş bir arazi yaratıyorlar. Hayatınızda en az bir kez Pakistan’ı ziyaret etmeniz gerekiyor; çünkü halkın ruhu ve doğal peyzajının güzelliği, zengin kültürün büyüleyici yönleriyle birleşince ülkeyi keşfedilmesi gereken bir hazine gibi özel kılıyor.

Pakistan Hakkında Bilgiler

  • Pakistan Güney Asya bulunmaktadır.
  • Başkenti İslamad olmakla beraber ülkede yaklaşık 200 milyon insan yaşamaktadır.
  • Para birimi Pakistan Rupisi’dir.
  • Resmi dili Urduca ve İngilizce’dir.
  • Pakistan’ın iklimi sıcak ve kuraktır. Fakat bölgeler kutup iklimi ve aşırı sıcak iklim arasında değişmektedir.
  • Türkiye’den giden ziyaretçiler için  (diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri)  vize uygulaması bulunmamaktadır.

Pakistan’ı Neden Ziyaret Etmeliyim?

1-Doğal Güzellik

Pakistan, coğrafi ihtişamı ile ünlüdür. Kuzeydeki yükselen tepelerden başlayarak doğal manzaraların tüm çeşitlerini içerir. Bu ülkede geniş alanlar ve nehirler var. Örneğin; Sindh eyaletine doğru giderseniz okyanuslara tanık olmaya başlarsınız fakat aynı yönde gitmeye devam ederseniz doğanın hediyelerini eksiksiz bir hazine haline getiren geniş çöller de bulabileceksiniz. Peyzajın büyüleyici olmasının bir nedeni, çoğunun hala en doğal biçiminde korunmasıdır. Bunun yanında; unutmayalım ki Pakistan’da, dünyanın en görkemli olarak bilinen dağlarının beşi bulunuyor.

2-Kültürel Çeşitlilik

Pakistan’ın kültürü gelenekleri, lehçesi, yiyecekleri ve sanatsal özellikleriyle ünlü olduğu dört farklı ili olmasından geliyor. Bu kültürel çeşitlilik bir bütün olarak tüm ülke kültürü üzerinde derin ve kalıcı etkilere neden olmuştur. Eğer tüm ülkeyi dolaşırsanız, her farklı ilden geçtiğinizde neredeyse insanların görünümlerinin, giyinimlerinin ve davranışlarının farklılaştığını görürsünüz. Göreceğiniz her il yeni bir ülkeye gelmişsiniz hissi uyandıracaktır. Bu çeşitlilik, sahip olunan gıdaların  çeşitliliğiyle, çaldığımız müzik ve enstrümanların çeşitliliğiyle, zenginleştirilmiş çeşitli şarkılarla ve edebiyatın yanı sıra sahip olduğumuz çok sayıda yerel lehçeyi zenginleştiren şeydir. Bu gerçekten büyüleyici bir deneyim, çünkü Pakistan’da bir kolektif kültür çatısı altında çok çeşitli benzersiz kültürler yaşayabiliyor ve gezinizi çeşitlilikte dolu bir ders haline getiriyorsunuz.

3-Geleneksel Yemekler

Pakistan’daki yiyecekler, her çeşit şifalı bitki ve baharatların özel kullanımı ile yapılıyor. Her geleneksel yemek, mükemmel bir tadı vermek için kuşaklar boyunca tarifi mükemmelleştirilmiş özel bir karışımdır. Her yemeğin, mercimek, tavuk kızartması ya da kuzu olmasına bakılmaksızın özel tariflerle ve tecrübelerle pişmiş olması gerekir ve bu nedenle her lokmayı yemek özel bir zevktir. Ülke aynı zamanda ‘Mithai‘ olarak bilinen benzersiz tatlıları, yerel yemek tarifleri ile hazırlanan ve fıstık çeşidiyle kaplanmış tatlı ürünleri ile ünlüdür. Pakistan, verimli toprakları ile bilinir ve bu nedenle hayal edebileceğiniz organik meyve ve sebzelerin tümü bulunur.

4-Yerel Pazarlar

Pakistan’da hala hayatta olan ve gelişen bir pazar kültürü var. Her ilde ve ilçede benzersiz kültürlere sahip yüzlerce pazar yeri vardır. Yerel çarşılarla ilgili ilginç olan şey, her dükkanın yıllardır aynı yerde olması ve ticareti hakkında ortaya atılan herhangi bir soruyu cevaplayabilen bir sahibi olması. Giysi dükkanlarının sahipleri size dünyada bulunan herhangi bir kumaş türü hakkında bilgi verirken, gümüşçüler dünyanın her yerinde mevcut her türlü gümüşü anlatacak. Satıcının müşterileri ile olan bu ilişkisi, bugünün modern olmayan kişisel alışveriş çağında o kadar değerlidir ki, herhangi bir satın alım, büyük bir kültürel bilgiye ve ürünle ilgili daha da büyük bir ders haline dönüşebilir.

5-Süslü El Sanatları

Bu ülke, kuşaktan kuşağa geçen babalarından belirli bir yetenek öğrendikleri için malların üretilmesinde de çok yetenekliler. Pakistan çok miktarda zanaatkara sahiptir. Mesela ülkede; kabartma desenlerin karmaşıklığı nedeniyle yapımı altı aydan fazla süren güzel dokunmuş halılar var. Her türlü kıyafet üzerinde muhteşem nakışlar yapılır, özel takılar da makineler yerine elle mükemmelleştirilir. Bakırdan ve gümüşten yapılmış kaplar aynı işçiliği takip ederek ülkeyi dünyanın herhangi bir yerindeki bu çeşitte bulunmayan el sanatlarının cenneti yapıyor.

6-Yerel Müzikler

Farklı şehirlerden ve kırsal alanlardan merkezlere gelen bazı müzisyenler, flüt, rubab, harmonium ve tabla (yerel davul) gibi geleneksel aletleri kullanmayı tercih ederler. Bu yerel enstrümanlar tarafından üretilen muhteşem sesler sizi çok etkileyebilir. Kaç tane rock ve metal konserine katılmış olursanız olun, Pakistan’da müzik dinleme deneyimi, sizi sonsuza dek etkileyecek müzikal bir deneyim olabilir.

7-Eşsiz Otelcilik

Ülkeye gelen herkes, misafirperverlik konusunda ne kadar özel bir yer olduğundan bahsediyor. İster büyük şehirlerden birinde olun, ister kuzey bölgelerinde sırt çantanızla gezin yolunuzu kesen herkes size bölge hakkında bilmek istediğiniz her şeyi anlatacak ve  misafir edip bir çay ya da akşam yemeği vermek isteyecektir.

8-Muhteşem Giysiler

Pakistan’da her türlü pamuk, ipek, yün ve keten giysiyi bulabilirsiniz. Çoğu kadın hala kendi bezlerini alıp dikiş yapmayı seçtiği için dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla bez çeşidine sahiptir. Bundan dolayı burada her zaman hayal ettiğiniz özel giyim türlerine sahip olabilirsiniz. Yetenekli ustalar sayesinde kendinize bir giysi diktirip anı olarak saklayabilirsiniz.

9-Spor Hakları

Pakistan spor tutkusu ile ünlüdür; kriket ve polo ulusal sporları arasındadır. Dünyanın en büyük polo sahası olan Shandur’da, dünyadaki en ünlü polo maçları yapılır. Bir kriket maçı olduğunda, bir çeşit çılgınlık ortaya çıkar ve bütün ülkeyi şenlik ruhuna sokar. Pakistan’lı bir takım bir gol attığında, müzik eşliğinde dans eden ve kontrolsüzce zıplayan insanları göreceksiniz.

10-Görkemli Camiler

Yüzyıllar boyunca Moğollar bu kıta’da hüküm sürdüler. Zamanın en ünlü sanatçı ve mimarlarını işgallerine kattılar ve Wazir Han CamiiBadshahi Camisi gibi günümüzde olduğu gibi görkemli muhteşem camiler yarattılar. Sindh’de bulunan ve imparator Shah Jahan tarafından  tamamen mermerden yapılmış olan Shah Jahan Camisi de Pakistan gezilecek yerler arasında bulunuyor. Karaçi’de Gol Mescidi olarak bilinen bir kubbeden yapılmış büyük bir cami var. Kusursuz kaligrafın eşlik ettiği mimari minareler ve enfes sanat eserleri, bu camileri etkileyici bir mucize haline getiriyor.

11-Antik Tapınaklar

Pakistan’da çok sayıda antik Hindu tapınağı var. Bazıları Mahabharata’nın eski Hindu kutsal devirlerine kadar uzanırken, bazıları M.Ö. 8. yüzyılda yazılmış. Pakistan’daki en ünlü Hindu tapınaklarından biri antik mimarinin muhteşem cazibesine sahip Katas Raj Tapınaklarıdır. Bunların yanı sıra Sialkot’da Jagannath Mandir, Balochistan’da Hinglaj Mata Mandir, Karaçi’de Panchmukhi Hanuman MandirNaval Mandir ve Kyber Pakhtun’da Goraknath tapınağı gibi yerlerde Pakistan gezi tavsiyeleri arasında bulunuyor. Bütün bu tapınaklar, kusursuz bir mimari ile yapılmıştır ve yüzyıllar boyu Hindu dininin en kutsal tanrılarına saygı göstermeleri için ziyaretçilerini  beklemektedir.

12-Dünya Tarihi Hazinesi

Pakistan’ın her yeri benzersiz bir hazine gibidir. Buda döneminden kalma tarihi ve bazı eski Budist heykelleri ile birlikte Budila Manastırlarının kalıntılarını görmek isterseniz Taxila şehrini ziyaret etmenizi öneririz. Taxila’da, M.Ö. 327’de bu toprakları işgal eden Büyük İskender zamanından kalma sanat, mutfak eşyaları, kılıçlar ve heykeller şeklinde önemli kalıntılar da bulunuyor. Başka ne var derseniz; Hinduizmin yaygınlığı nedeniyle çeşitli Hindu Tanrılarına adanmış huşu uyandıran tapınakları bu ülkede bulabilirsiniz. Ayrıca Pakistan’da 20. yüzyılda büyük yapılar yapıldı. Prestijli saat kuleleri, demiryollar ve çeşitli sanat eserleri ülkeye modern bir görünüm katıyor.