Norveç’te Görülecek Ve Yapılabilecek En İyi 11 Aktivite

Resim Vidar Nordli-Mathisen Unsplash

Norveç macera tutkunu olan herkesi fazlasıyla cezbeden ülkeler arasındadır. Benzersiz özellikleriyle kuzey şehirleri sanat, tarih gibi şeyler vaad etse de Kuzey Işıkları’nın hiç bitmeyen ihtişamı kelimenin tam anlamıyla ülkenin simgesi durumunda. Aşağıda, Norveç’i ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka yapması gereken şeylerden sadece birkaçı verilmiştir.

Fiyordlar: Norveç Peyzajının Özlü Bir Parçası

Ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin fiyortları görmeden dönmesi neredeyse suçtur. Fiyortlar her açıdan inanılmaz görünür ve peyzajdaki her şeyi cüce yapar örneğin; Sogne Fiyordu 1.308 metre derinliğe ulaşıyorken, Hardanger Fjord manzara boyunca 179 kilometre uzunluğunda. Geiranger Fjord ise ülkenin en popüler fiyortlarından birisidir ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir alandır. Bu arada Oslo Fjord’u, başkentine güzel ve dramatik bir görünüm kazandırıyor.

Karın Keyfini Çıkarın

Alpleri unutun çünkü Norveç kar sporları için mükemmel bir yer. Kış Olimpiyatlarında ülke vatandaşlarının diğer milletten daha fazla madalya kazanması şaşırtıcı değil. Mesela Lillehammer, (Oslo’nun iki saat kuzeyindeki güzel küçük kasaba) Kış Olimpiyatlarına 1994’te ev sahipliği yaptı ve o günden bu yana halkın hem kayak hem de snowboard alanında çok yetenekli sporcuları var. Hemsedal, Trysil ve Geilo da mükemmel kış sporları merkezleri.

Norveç Vahşi Yaşamının Simgesi Balinalar

Norveç, belirli türler için bir Avrupa’nın kutsal alanıdır. Geyikler, hem vahşi hem de Sami (Kuş) sürülerinin bir parçası olarak bulunurken, ayılar, kurtlar ve misk sığırları hala Norveç ormanlarında görülüyor. Kutup ayrıları Svalbard’a mahsustur; Ancak, kral yengeçleri için dalış yapmak ya da beyaz kuyruklu bir kartalı bulmak isterseniz dikkatli olmalısınız. Balinalar her yıl Norveç kıyılarında gezinirler ve bu muhteşem yaratıklara bir göz atmak için balina gözlem turları vardır. Sperm balinaları en yaygın olanlardandır ve şansınız yanınızda olursa, pilot balinaları, dev balinaları, kambur yunuslar ve katil balinaları görebilirsiniz. Vesterålen, Tromsø veya Narvik’e gidip kendinize bu etkileyici canavarları bulmanın en iyi şansını verin.

Sofistike Heykeller, Çığlıklar ve Şarkı

Norveç’in en ünlü tablosu olan Edvard Munch‘ın resmi “Çığlık”, Oslo Ulusal Galerisi’nde olduğu kadar Munch Müzesi’nde de bulunabilir. Ancak Oslo’nun sanat sahnesi Munch’dan çok daha büyük. 200’den fazla heykelin bulunduğu Vigelandsparken’ye gezi, Oslo’da görülmesi gereken bir diğer şey. Bazı canlı sanatlar eserlerini görebilimek için şehrin güzel, modern Opera Binası’na gitmelisiniz.

Ünlü Norveç Pastırması’nı deneyin ve Yürüyüşe Çıkın

Norveçliler gibi yapın. Bir Solo’nın (portakalla tatlandırılmış meşrubat içeceği) yanına, Kvikklunsj (çikolatalı gofret) ekleyin ve daha sonra, Norveç’in birçok görkemli yürüyüş parkurundan birini keşfedin. Hatırlanması gereken en önemli şey, onları bulduğunuz gibi bırakmaktır. Bırakın hatıralarınız orada sizinle kalsın, fotoğraflardan başka bir şey geri getirmeyin. Ülkenin en sevilen yürüyüş parkurları ve görüntüleme noktalarının bazıları fiyortların (Preikestolen, Trolltunga ve Fjellstua) etrafında bulunmaktadır. Yürüyüş yeterince maceralı değilse, buzul yürüyüşü alternatif olabilir. Briksdal buzulunda, doğanın sürekli ahenkle hareket eden kısımlarından birinde bir tura katılmak mümkündür. Yürüyüş, Norveç’in doğasını keşfetmek ve Norveçlilerin çevreleriyle olan yakın ilişkisini daha iyi anlamak için harika bir yoldur.

Yedi Dağlar Arasında Kalan Büyüleyici Şehri Keşfedin

Bergen, Norveç’in ikinci büyük şehridir ve bir zamanlar burası ülkenin başkentiydi. Ulusal ve kültürel önemi kent genelinde, en azından güzel Bryggen Wharf‘ta keşfedilebilir. Bryggen, Viking çağından beri kentin merkezi bir parçası olmuştur ve bugün, 14. yüzyıla kadar uzanan renkli bir ev sıralamasını içermektedir. Norveç’te çoğu yerde olduğu gibi, Bergen de muhteşem doğanın hemen yanında bulunmaktadır.

Lezzetli Yemeklerini Deneyin

Ren geyiğinden kuzağa, tuzlu ve kurutulmuş balıklara kadar geleneksel mutfağı, Norveç’in sert ilkiminden etkilenmiştir ve bu da gıda maddelerinin aylarca taze kalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, ülkenin geleneksel yemeklerinin çoğu, tarih boyunca yaratıcı ve olağandışı yollarla korunmuştur. Bu klasik yemeklerin çoğunun şaşırtıcı bir anısı var ve bu durum geleneksel yaşam biçimlerini öğrenmek için eğlenceli bir yol. İskandinav yemeklerine modern bir başlangıç ​​yapmak için, Oslo’daki Michelin yıldızlı Maaemo’su, gidilecek en iyi yerdir.

Norveç’i Haritaya Ekleyen Zengin Denizcilik Tarihi

Eski tarihte yaşayan korsan gemi adamlarına ister yağmacı isterseniz başka birşey deyin, Vikinglerin İskandinavya ve dünyanın geri kalanında büyük etkisi oldu. Vikingleri öğrenmek, Norveçliler ve nereden geldikleri hakkında daha fazla şey keşfetmek için vazgeçilmez bir unsurdur. Oslo’daki Viking Gemi Müzesi bunun için mükemmeldir. Denizcilik Vikingler ile birlikte durmadı ve Kon-Tiki ve Fram Polar Gemi Müzeleri, Norveçlilerin göz korkutan egzotik ve dondurucu seferleri hakkında muhteşem sergilere kavuştu.

Kıyı boyunca Antik Balıkçı Köylerini Keşfedin

Norveç suları sadece zengin petrol yataklarına değil, aynı zamanda çok çeşitli balıklara sahip. Bu, yüzyıllar boyunca halkın hayatta kalması için çok önemli olmuştur Henningsvær ve Reine gibi geleneksel balıkçı köyleri hala var. İnsanlar hala köylerde yaşıyor ve her zaman hayatlarını eski tarihlerdeki gibi sürdürüyorlar. Ziyaret ederken, geleneksel balık tutma merkezlerinden birinde kalmaya çalışın.

Başkentin Sunduğu Her Şeyi Yaşayın

Oslo Avrupa’nın en hızlı büyüyen sermayesi. Modern ülkeye bir göz atmak için buraya gelin. Oslo’nun konumu onu özel bir şey yapıyor;ülkenin en büyük şehri olmasına rağmen, doğa daima yakın ve muhtemelen dünyanın herhangi bir başkentinin en taze, en keyifli havasını da içeriyor.

Gökyüzünün İnanılmaz Renklerini Deneyimleyin

Norveç’in özellikle yılın bazı aylarında gündüzleri yok. Uzun geceler yaşanıyor. Bu durum vücut saatinde önemli bir rol oynamasına rağmen, bu olay tam olarak olağanüstü. Gece yarısı güneşini ve sonsuz geceleri Norveç’te olduğu başka ülkelerde de deneyimleyebilir siniz. Fakat Norveç, Kuzey Kutup Dairesi’ne en yakın ülkelerden biri olmasından dolayı görülmesi gereken başka bir tecrübeye ev sahipliği yapmaktadır: Kuzey Işıkları. Kuzey Cape ve Tromsø, her ikisini de yaşamak için mükemmel yerlerdir.