Kışın Tatil Yapabileceğiniz 6 Afrika Ülkesi

Resim Dimitry B Unsplash

Çılgın gezginleri Afrika’ya davet ediyoruz.Kışın denize girmeyi, kemiklerinizi ısıtan güneşin altında yürümeyi özlediyseniz buyrun: Size kışın tatil yapılacak en güzel Afrika ülkelerini anlatalım! “Havalar da iyice soğudu,” denildiği zaman içinizi hüzün mü kaplıyor? “Fena kar geliyormuş,” denildiğinde uzaklara bakıp mazide kalmış sıcak havaları mı düşünüyorsunuz? Hırkanıza sarılmış pencereden dışarı bakarken, “Nerede o eski sıcak havalar,” diyip, geçen yaz girdiğiniz denizin hayallerini mi kuruyorsunuz? Üzülmeyin! Güneşin eksik olmadığı kıta Afrika’da kışın yaz tatili yapabileceğiniz ülkeler nelermiş size söyleyelim! İster sıcacık kumsallarda ayaklarınız yandıktan sonra kendinizi okyanusa atın, isterseniz de dağ taş dinlemeden başka yerde göremeyeceğiniz manzaraların ve hayvanların peşinden koşun. İşte size tatilleriyle güzelim kıta Afrika ve birbirinden güzel Afrika ülkeleri!

Tanzanya

Kış tatili için Tanzanya’da gezip görülecek yerler çok; işin zor kısmı nerenin gezip görüleceği. Denize girmeyi özleyenlerdenseniz sizi Pemba Adası’na alalım. Turkuaz denizi, kumsalın bittiği yerde başlayan ormanıyla burası dillere destan. Eğer çantayı alıp gezmek istiyorsanız, Tanzanya’da bir çok tabiat parkı bulmanız mümkün. Ayrıca meşhur Kilimanjaro Dağı da Tanzanya’da. Oraya gidip de bir güzel ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Tabii kemiklerinizi ısıtarak! 

Botswana

Afrika’nın güneyinde, iç kesimlerde kalıyor Botswana. Safari yapmak için tercih edilen bölgelerden biri. “Denizi falan boşver bana aslan ver aslan,” derseniz buyrun buraya. Sadece hayvanlarıyla değil, ağaçları ve bitki örtüsüylü de alıştığımızdan farklı bir manzara sergiliyor. Yolunuz düşerse Kalahari Çölü’nü de görmeden gitmeyin. Özellikle gece gördüklerinizi hayatınız boyunca unutamayacağınızın garantisini veriyoruz.

Güney Afrika

Güney Afrika tatil yerleri açısından oldukça zengin. Her cebe uygun otelleri, kalabalık olmayan kumsalları, tabiat parkları ve müzeleriyle aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Ülkenin ikinci kalabalık şehri olan Cape Town, sahip olduğu doğal güzelliklerle de önemli bir durak. Şehrin güneyinde bulunan Cape Yarımadası’nda denize girebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Cape Yarımadası’nın en ucundaysa meşhur Ümit Burnu var. Düşünün: Ümit Burnu’nun en ucunda durup güneye baktığınızda, her ne kadar göremeseniz de Antartika ile aranızda hiçbir şey yok!

Mozambik

“Canım sonra konuşalım, şu an Quirimbas Adaları’ndayım,” demek için bile gidilebilir buraya. Afrika’da yapabileceğiniz her şey Mozambik’te mevcut, ama size tavsiyemiz Quirimbas Adaları’na bir bakmanız. İddia ediyoruz ki oraya gittiğinizde “İşte kış dediğin böyle olur!” diyeceksiniz çünkü muhteşem kumsalları ve denizi var. Duyduğumuza göre bu adada çok güzel kokteyller yapıyorlarmış. Okyanusun dibindeki bungalov evinizde kokteylinizi içip kafanıza estiğinde suya atlayabilirsiniz. Kışın deniz tatili yapmak için en uygun yer!

Kenya

Kenya, Tanzanya’nın hemen yukarısında kalıyor ve esas olarak doğal güzellikleriyle ünlü bir yer. Dokunanın taşa dönüştüğü iddia edilen Natron Gölü’nden tutun da zürafaların cirit attığı, bizonların dere kenarlarında otladığı, aslanların taşların üzerinde uyuduğu Masai Mara’ya kadar bir çok yer gezip görebilir, hem sessizliğin tadını çıkarırken hem de adrenalin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Eğer bir aslan sizi kovalarsa unutmayın: Yanınızdakinden hızlı koşsanız yeter!

Angola

Angola, bu zamana kadar saydığımız yerlerden farklı olarak, Büyük Okyanus’a kıyısı olan bir ülke ve Afrika’nın en ilginç ülkelerinden biri. Yolunuz Bicauri Ulusal Parkı’na düşerse, kendi halinde yaşayan ve turistlere çok sıcak davranan kabilelerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca devasa şelaleriyle ünlü bir memleket. Ama siz “Kış tatili denizde yapılır, siz bize deniz verin,” derseniz buyrun sizi Mussulo’ya alalım. Upuzun, palmiyelerle kaplı bir plaj burası. Eş dost memlekette üşürken burada bir güzel keyif yapabilirsiniz!

Kışın tatil yapabileceğiniz ülkeler işte burada! Oraya gittiğinizde düşman çatlatmak için bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın!