Karadeniz’de Gezilecek Yerler Listesi

Up uzun sahili şeridi boyunca gezilip görülecek okadar çok yer varki karadenizde.Bunları yazıya dökmek aylar belki yılları alır.Sizler için görebildiklerimizi gezebildiklerimizi beyaz internet sayfasına döktük umarım beğenirsiniz.

Bolu’nun Saklı Cenneti : Yedigöller

Bolu ili sınırlarında içinde yer alan Yedigöller, doğa âşıklarını kendine hayran bırakan güzellikte olup yeryüzünde bir cennet aramak gerekirse buranın Yedigöller olduğunu söylesek emin olun abartmış olmayız.Doğa fotoğrafı çekmeyi seviyorsanız Yedigöller'de sizler için oldukça elverişli bir nokta olacaktır. Yedigöller adı üzerinde Yedi adet gölden oluşmaktadır.
Resim : flickr.com/photos/aktugan/ [ Yedi Göller ]

Bolu ili sınırlarında içinde yer alan Yedigöller, doğa âşıklarını kendine hayran bırakan güzellikte olup yeryüzünde bir cennet aramak gerekirse buranın Yedigöller olduğunu söylesek emin olun abartmış olmayız.Doğa fotoğrafı çekmeyi seviyorsanız Yedigöller’de sizler için oldukça elverişli bir nokta olacaktır. Yedigöller adı üzerinde Yedi adet gölden oluşmaktadır.

Kayan kütlelerin önünün kapanması ile oluştuğu tahmin edilen Yedigöller özellikle son baharda yeşilin ve sarının her tonunu bulabilirsiniz öyle ki bu ağaçların rengi göllere yansımakta ve göllerin rengi de ağaçların rengine göre mevsimsel olarak değişmektedir.Yedigöller’de yer alan yedi gölün isimleri Sazlıgöl, Küçükgöl,  İncegöl, Deringöl, Kurugöl , Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür. Ücret karşılığı burada balık avlamak mümkün.

Doğa yürüyüşü yapmak için de çok yorucu olmayan kolay parkurlardan oluşan rotalar mevcut. Yedigöller Şelale, BoluEtrafı keşfe çıktığınız an şuna eminim ki kendinizi bir an cennette zannedeceksiniz özellikle küçük bir şelale, çeşme, göllerin etrafları sizi adeta büyüleyecek. Fotoğraf çekmeyi sevenler için başka bir yerde rastlamayacakları harika manzaralar bulunmakta.Fotoğraf tutkunları için Yedigöller’e girişte bulunan Kapankaya seyir tepesinde harika manzaralar bulunduğunu belirtmek isterim.   

Giresun Adası

[ Giresun Adası ]

Giresun adası, Karadeniz’in iki incisinden birisidir. İki incisi diyorum çünkü Karadeniz’de 2 adet ada bulunmakta ve bunlardan birisi Giresun Adası’dır. Giresun adası ana karadan yani Giresun sahilinden 1.600 metre açıkta yer almaktadır.

Ada üzerinde onlarca türde bitki ve kuş turu barınmaktadır. Göçmen kuşların uğradığı noktalardan birisi olan Giresun adası;  artık koruma altına alınmış olması buradaki varlığını sürdüren onlarca bitki ve kuş türü için iyi bir gelişme olacaktır.Giresun adası hakkında bir takım efsaneler söylenmektedir. Bunlardan en yaygın olanı ve tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Amazon kraliçeleri savaş tanrısı Ares adına bu adaya tapınak yaptıkları ve Sinop Piskoposu Agias Phokas’ın burada manastırı olduğu yönündedir.

Giresun adası şuan 1. Derecede sit alanı olarak korunmaktadır. Giresun AdasıCenevizliler ve Venedikliler zamanında Giresun adası gemi sığınağı olarak kullanılmakta olduğuna dair tarihsel verilere ulaşılmıştır. Giresun adası şuan gömen kuşlar ve onlarca daha kuş türü tarafından kullanılmaktadır.Giresun adası üzerinde 71 tür bitki türü bulunmaktadır bunların bir kısmı otsu bir kısmı da ağaç türüdür. Kuş türleri ise karabatak ve martı başta olmak üzere onlarca farklı göçmen kuştan oluşmaktadır.

Ilıca Şelalesi, Kastamonu

[ Giresun Şelalesi ]

Her adımda farklı bir güzelliğini keşfedeceğiniz Karadeniz’in Kastamonu’sundan masalsı bir güzellik Ilıca Şelalesi. Yaklaşık 10 metre yükseklikten boşluğa alan Ilıca Şelalesi’nin suyu yüzünüz yıkarken bile titretecek kadar soğuk. Fotoğraf makinenizi bir an elinizden bırakmak isteyeceğiniz nadir yerlerden birisi. Ilıca Şelalesi’nin sularının döküldüğü yerin adına halk tarafından “Dev kazanı” olarak anılmakta. Oldukça derin olan bu havuzsu kısmın etrafında yer alan ağaçlar ve bitkiler emin olun dikkatinizi çekecek.

10-12 km civarında oldukça bozuk bir yoldan yarım saat kadar yolculuk ettikten sonra böyle bir güzellik ile karşılaşmak yorucu geçen yolculuğun tüm yorgunluğunu üzerinizden alacak. Böylesi güzel yerlerin yollarını neden iyileştirmezler oda ayrı bir sorun ama ben Ilıca Şelalesinin güzelliğinden bahsetmeye devam etmek istiyorum.10 metre kadar yüksekten dökülen su etrafında yer alan kayalara çarpma sonucunda kayalar üzerinde muhteşem dekorlar oluşturmuş.  Etrafta gördüğünüz onlarca farklı bitki türü size Kaz dağlarını hatırlatacak.  Ayrılmak istemeyeceğiniz bu masalsı güzellikten arkamıza bakarak ayrılıyoruz ve Ilıca köyü merkezinde yer alan Bizans döneminden kaldığı bilinen hamamı ziyaret ediyoruz.

 Elime metre alıp ölçmedim ama yaklaşık olarak genişliği ve uzunluğu hakkında bilgi vermek isterim. Yüksekliği yaklaşık 2m, uzunluğu 2metrenin az üzerinde genişliği ise 3-4 metre civarında. Hamamın içinde yer alan suyun sıcaklığı yaz kış aynı kaldığını o an yanımızda yer alan rehberlerden öğreniyoruz. 20 derece civarında olan suyun sıcaklığı, hamamın duvarlarında yer alan sabunluklar dikkatinizi çekecektir.

Karadeniz’de Off Road Parkurları!

[Karadeniz’de Off Road Parkurları]

Off-Road yapmak istediğim fakat bir türlü yapamadığım sporlardan birisi. Henüz Off-Road yapamasam da bu spora olan ilgim gün geçtikçe artıyor.

Ülkemizin Off-Road için en uygun yerlerinin Karadeniz olduğunu sanırım sizde bilmektesiniz. Karadeniz yaylaları Off-Road için en elverişli yerler. Off-Road adrenali oldukça yüksek bir spor dalı öyle ki bazen çamur dolu göletlerden geçebilir, kayalara tırmanabilir, bir derede akıntıya kapılabilirsiniz ve bunu bir motorlu araç ile yapıyor olmanızda sanırım bu spora daha fazla heyecan katmaktadır.

Off-Road bazen çok ince hesaplar gerektirebilir geçiş güzergâhları dar olabilir, bir dere geçişi sırasında sulara kapılabilir veya bir çamur deryasına saplanabilirsiniz. İşte burada ince hesaplar ile aracınızı batmaktan kurtarabilirsiniz. Karadeniz yaylalarının Off-Road için muhteşem rotalar sunduğunu daha önce belirtmiştim bunlardan birkaçı: Ordu, Safranbolu, Çambaşı yaylası, Fatsa, Sinop, Kunduz kampıdır.

Çaka (Beyazkum) Plajı : Ordu

[ Çaka Plajı ]

Ordu ili Perşembe ilçesi sınırları içersinde yer alan Çaka (Beyaz kum) plajı özellikle Ordu ve Perşembelikler için vazgeçilmez bir plajdır. Çaka plajı Ordu Samsun sahil yolu (eski yol) üzerinde Perşembe merkezine yaklaşık olarak 8-10 km mesafede yer alır.Karadeniz’in sularını bilenler bilir Ege ve Akdeniz’ göre daha az tuzlu ve biraz dalgalarıyla ünlüdür. Çaka Plajının hemen arka tarafına uçsuz bucaksız bir orman hâkimdir orman içersinde fındık ağaçlarından meşeye kadar onlarca farklı tür görebilirsiniz.

Plaj Karadeniz’in birçok çakıllı plajına inat ince kumludur kum rengi bembeyazdır. Zaten diğer adı olan Beyaz kum plajını da buradan almış olmalı. Plajda gündüzleri yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak için kaffe tarzı ve aperatif yiyeceklerin satıldığı yerler mevcut, şezlong şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı kiralayabilirsiniz.  Plaj yaklaşık 700-800 metre uzunluğunda olup önü açık deniz olması birçok su sporlarına elverişli hale getirmektedir.Plaja birkaç yüz metre ileride yer alan Yason burnu yarım adası da ziyaret edilmeye değer bir yerdir.  Yason burnu hakkında bilgiye Yason burnu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çaka plajına Perşembe’den hareket eden dolmuşlar ile ya da kendi aracınız ile Perşembe merkezinden Sahil yolu üzerinde Samsun yönünde 8-10 km ilerleyebilirsiniz.

Giresun Kalesi

[ Giresun Kalesi ]

Giresun’un kuzey kısmında kalan tepe üzerinde kurulu olan kale tüm Giresun’a hakim bir noktadır. Şehir buradan bir başka güzel gözükmektedir. Giresun adasından, limana, en uç noktadaki mahallere kadar her bir yerini kuş bakışı olarak gözlemleyebilirsiniz.

Çeşitli aktivitelerin de organize edildiği Giresun kalesi, aynı zamanda Giresunluların en çok uğrak noktalarından biri olan mesire yeridir. Tarihi açıdan çok önemli bir yer olduğu muhakkak fakat doğal güzelliği açısından da Giresun Kalesi eşsiz bir yer.Giresun kalesi üzerinde bu gene kadar ayakta kalmayı başaran güney sur duvarı ve merkez kuledir. Sur duvarını biraz göz ucuyla incelerseniz ve azda olsa tarih bilginiz var ise surların alt kısmında kullanılan büyük dikdörtgen taşlardan kalenin Helenistik ve Roma Dönemi’ne kadar tarihlendiğiniz anlayabilirsiniz.Tarihi kaynaklara göre Bronz duvarlı kale olarak adlandırılan kale kesin olmamasına rağmen Pontus Kralı I.Pharnakes döneminde yapılmış olabileceği üzerinde bilgiler yoğunlaşmaktadır.  1300’lü yıllarda Giresun kalesi Trabzon Rum İmparatorluğu’nun Türklere karşı en son sınır kalelerinden birisi olmuştur. Giresun kalesi 1301 yılında Trabzon Rum İmparatoru II. Alexius tarafından onarıldığı bilinmektedir.Kalenin denize ve şehre hâkim bir yerde olması askeri açıdan da çok önemli bir nokta olduğunun apaçık bir göstergesidir. Ayrıca Giresun kalesi Giresun ilimizi adeta ortadan ikiye bölmektedir.

Ordu’yu Boztepe’den Kuş Bakışı İzleyin!

[ Ordu / Boztepe ]

Ordu’nun vazgeçilmez adreslerinden birisinden bahsediyoruz. Manzarası ile insanı büyüleyen, yamaç paraşütü tutkunlarının atlayışı ile etkileyen harika bir yer. Evet, sanırım beni çok iyi anladınız Ordu’nun Boztepe’sinden bahsettiğimi.Ordu valililiğinin hemen önünden sola dönerek tırmanmaya başlarsınız Boztepe’ye. Tırmanma sürdükçe Ordu’nun muhteşem manzarası içinizde ki doğa tutkusunu tetiklemeye başlayacaktır. 3-4km kadar tırmandıktan sonra sizleri bekleyen büyülü bir manzara bulacaksınız. Ordu’nun her bir noktasını kuş bakışı olarak görebilir, karşınızdaki uçsuz bucaksız denizi seyre dalabilirsiniz.Boztepe’nin en uç noktasında yer alan dinlenme tesisi gerek Ordu’nun yöresel yemeklerinden oluşan menüsü gerekse farklı yemek kültürlerinden oluşan menüsü ile sizlere unutulmaz bir lezzet şöleni sunmakta. Burada bizim menümüzün ana yemeği “çoban kavurma” idi. Denemenizi tavsiye ederim.

Boztepe’nin eteklerinde müthiş bir manzara eşliğinde yemeğini yerken etrafınızda genç yaşlı bir çok kişinin dalgın dalgın Ordu’yu ve denizi seyrettiğinin farkına varacaksınız. Bu atmosferde büyülenip kalan kişi tek siz olmayacaksınız. Aynı zamanda Boztepe âşıklarında buluşma noktalarından. El ele kol kola gezen onlarca aşığı görmeniz mümkün.Güzel yemeğin ardından şöyle bir etrafa göz gezdiriyoruz Limandan Ordu’nun ta diğer ucuna kadar inceliyoruz şehrin tam ortasında ki Ordu Spor’un stadyumu dikkatimizi çekiyor.Sohbet ettiğimiz kişilerden burada yıllardır teleferik yaptırmaya çalışan belediye başkanının vermiş olduğu mücadeleyi duyuyoruz seçim zamanı gelenler söz verenler ama seçim sonrası bir daha uğramasa da tek başına belediye başkanı bu yatırımın peşinde koşmakta. Ama hala ufukta bir ışık olduğu söylenemez.Son yıllarda Boztepe yamaç paraşütü ile de kendini duyurmaya başladı. Boztepe’nin en uç noktasından yapılan atlayış Ordu sahilinde son buluyor. Manzara bakımından sizlere Ölüdeniz’i aratmayacak kadar etkili fakat atlayış süresi 20-25 dakika ile sınırlı.

Fidangör caddesi / Ordu

[ Fidangör caddesi / Ordu ]

Ordu’lular için bir tutku olmuş yaz aylarında akşam üstü Fidangör Caddesinde dolaşmak. Şuan bile Nisan ayında olmamıza rağmen akşam üstü olduğu an Fidangör Caddesi halk diliyle iğne atsan yere düşmeyecek hale gelir.

Yaz aylarında ise akşamları Ordu sahilinde yürüyüş devam eder. Ordu sahili yürüyüş için çok elverişli ve uzun bir alana sahiptir. Kim bilir belediye beklide halkının bu düşkünlüğünü bildiği için özellikle bu kadar güzel ve uzun bir yürüyüş yolu yapmıştır.Ordu’nun kalbi gibidir Fidangör caddesi neredeyse tüm giyim mağazaları, restaurantlar bu cadde üzerindedir. Araç trafiğine kapalı olan cadde sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır. Yaşlı, genç, öğrenci herkes bu caddeyi gezmeden günü tamamlamazlar desem abartmış olmam.

Hatta dün keşfettiğime göre iki adet Fidangör Caddesi olmuş birisi yeni Fidangör diğeri eski Fidangör yeni Fidangör’üde aynen eskisine benzetmişler o halde her iki Fidangör’de çok kalabalık olduğunu belirtmek isterim.