Edirne İlini Mutlaka Ziyaret Etmenizi Gerektiren 10 Sebep

Resim : flickr/charlesfred/

Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Edirne, tarihi Osmanlı mimarisinin yanı sıra şaşırtıcı yiyeceklerle ve yüzlerce yıldır ünlü yağlı güreş festivaliyle ünlenmiştir. Edirne’de neden bir hafta sonu geçirmek zorunda olduğunuzun en önemli nedenlerinden bazılarını sizler için hazırladık.

Çarpıcı İmparatorluk Camileri

Osmanlı İmparatorluğunun eski başkenti olan Edirne, eski ihtişamını tazeleyen tarihi mimari yapılarla doludur. Mimar Sinan’ın en büyük eserlerinden biri olarak bilinen Edirne Selimiye Camii, gerçekten çarpıcı bir manzara olup 1569-1575 yılları arasında inşa edilmiştir. Muhteşem tarihi yapılardan bir diğeri olan Üç Şerefeli Cami ise şehir merkezini hakim kılmak için muhteşem bir örnektir ve 1437-1447 yılları arasında inşa edilmiştir.

Edirne’nin tarihi mahalleleri

Edirne’nin tarihi yerlerinden olan güzel Kaleiçi semti, 18-20. Yüzyıllardan kalma tarihi ahşap evlerin bulunduğu yerdir. Sarayiçi alanının ve tarihi kent köprüsünün yanı sıra bir diğer tarihi simge olan II. Sultan II. Murat’ın yaptırdığı Edirne Kalesi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca bu mahalleleri gezerken imparatorluk mutfağının başladığı Osmanlı mutfaklarına da denk geleceksiniz.

Yağlı güreş geleneği

Kaleiçi’nde çay bahçesine sahip küçük bir müze, 1346 yılından bu yana düzenlenen festivalin eski fotoğraflarını ve gazete kupürlerini sergiliyor. Edirne’nin ünlü Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali‘nden bahsediyoruz, burada ülkenin her yerinden güreşçiler kendilerini göstermek için alana çıkıyorlar ve altın kemere sahip olmak için kıyasıya mücadeleye giriyorlar.

Butik Türk şarapları

Edirne’nin dışında bulunan ve Türkiye’nin en eski bölgelerinden biri olan Trakya’da en özel üzüm bağlarını bulacaksınız. Sürdürülebilir bir bağcılık felsefesine göre şarapların nasıl üretildiğini görmek için bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin. Tekirdağ’ın kırsal alanlarında mükemmel kırmızı şaraplar tadabilirsiniz.

Şaşırtıcı yiyecekler

Edirne, şöhretli tarihiyle adını duyurmuş olduğu kadar leziz yemek kültürleriyle de her zaman ön plandadır. Bu şehirde kentin en eski lokali olan Köfteci Osman‘da ızgara köfte yemeden, Gazi Baba‘daki lezzetli mezeleri denemeden kesinlikle dönmeyin. Bunların yanında Ciğerci Niyazi Usta‘da, Türk mutfağının en özel yemeklerinden biri olan ciğeri tatmayı unutmayın.

Harika Müzeler

Yağlı güreş müzesinin yanı sıra Edirne, ziyaretçilerine eski zamanları geri getiren başka birçok harika sergi ve müzelere ev sahipliği yapıyor. Osmanlı dönemi hattatının, silahların, kostümlerin ve mücevheratın çarpıcı örneklerini görmek için Edirne Türk ve İslam Eserleri Müzesi‘ni ve yine Osmanlı döneminin tıbbi tekniklerini ve gelişmelerini keşfetmek için ise Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni ziyaret edin.

Otantik Osmanlı Mutfağı

Osmanlı İmparatorluğu’nun şanlı ve zengin geçmişinde yer sahibi olan Edirne’de imparatorluğun geleneksel mutfağının da yaygın olması sürpriz değil. Kentin meşhur yerlerinden olan Tulipa Cafe ve Restaurant‘ında otantik Osmanlı yemekleri yiyin. Ardından Keçecizade’de kendinize bir Deva-i Misk Helvası (tarçın, zencefil, mastik ve safran ile yapılan Osmanlı helvası) alın.

Ağız Sulandıran Tatlılar

Bu şirin şehirde ayrıca Deva-ı Misk’ten çok daha tatlı ve farklı lezzetler bulunuyor. Yaşadığınız şehre dönmeden önce kendinize badem ezmesi, badem çerezleri, lokum ve Kallavi kurabiyesi almak için Keçecizade veya Arslanzade’ye gidin.

Yahudi mirası

Edirne, bir zamanlar yaklaşık 20.000 Sefarad Yahudi’sine ev sahipliği yapmıştı. Edirne Büyük Sinagogu, yerel kültüre damgasını vurmayı başaran bu mirasın hatırlatıcısıdır. 2,5 milyon dolarlık restorasyon projesine kavuşan sinagog kesinlikle görülmeye değer.

Güzel çarşıları

Bu şehirde bölgeye özgü el sanatları ve hediyelik eşya ürünlerinin en iyilerini bulacağınız tarihi çarşılarla karşılaşacaksınız. Eski Camii bölgesinde bulunan Bedesten Çarşısı, Selimiye Camii’nin altındaki Selimiye Arasta Çarşısı ve Mimar Sinan’ın 1569’da tasarladığı Ali Paşa Kapalı Çarşısı’na uğramayı unutmayın.