Dünyada Gidebiliceğiniz En iyi 6 Kış Festivali

Resim Ethan Hu Unsplash

Özgür ruhlara; hep genç kalanlara; kar, yağmur, çamur demeyenlere dünyanın en iyi kış festivalleri listesini yaptık! Bazı ülkelerde kışlar soğuk ve kar yağışlı, bazılarında ise soğuk ve festivalli geçiyor. Havanın sıfırın altında ya da üstünde olmasına aldırmadan eğlenmek isteyen gezginlerin de bir kenarda çantalarının hazır durduğunu biliyoruz. İşte o çantalar kenarda durmasın, omzunuza takıp hemen yola çıkın diye kışın en eğlenceli listesini sunuyoruz! Festivalini seçen keşfe çıksın!

Japonya – Sapporo Kar Festivali

Gitmeyi seçeceğiniz bir kış festivali 2018 yılının en eğlenceli gezilerinden birini yapmanız anlamına gelebilir. Bu yüzden, hem ruhunuz hem de gözünüz diye listenin başına dünyanın en önemli festivallerinden biri olan Sapporo Kar Festivali’ni koyduk. 1950’den beri düzenlenen bu festivalde rengarenk ışıklarla aydınlatılan devasa buzdan heykeller görebilirsiniz. Şubat’ta başlıyor.

Çin – Harbin Buz Festivali

Bir bakıma buzdan bir ülkeye gittiğinizi düşünerek hareket etmenizde fayda var. Buzdan oteller ve farklı temalardaki buzdan parklarla üşümemek için epey sıkı giyinmeniz gerekecek. Çeşitli turlar dahilinde de katılabileceğiniz ve dünyanın en kapsamlı kış festivali olarak kabul edilen Harbin Buz Festivali 25 Şubat’a kadar devam ediyor. Ayrıcam kültürel ve tarihi açıdan zengin olan Harbin şehrini gezmeyi de ihmal etmeyin.

Kanada – Quebec Kış Karnavalı

1894 yılından beri kutlanan bir karnavaldan bahsediyoruz. Anlayacağınız, bu işte epey tecrübeli ve iyi olan bir ülke de Kanada. Quebec Kış Karnavalı’nda dünyanın dört bir yanından gelen insanlar coşkuyla eğleniyorlar. Müziğe doyacağınız kadar çok konserin olduğu karnavalda aynı zamanda buzdan heykelleri görebilir ve kayak yapam fırsatı da bulabilirsiniz. 26 Ocak’ta başlayacak olan karnaval 11 Şubat’a kadar devam edecek.

Moğolistan – Khövsgöl Gölü Buz Festivali

Birçok kişi için ilginç bir destinasyon olabilecek Moğolistan’daki Khövsgöl Gölü Buz Festivali de oldukça keyifli seçenekler arasında bulunuyor. Aslında soğukta ve buzun üstünde yaşamanın kitabını yazmış olan Moğollar’ın bir de festival yapmaması düşünülemezdi. Mart’ta Alaska tarafına gidip bu festivale katılmayı da siz düşünün!

İtalya – Venedik Karnavalı

Avrupa kış festivalleri arasında en çok bilinenlerden biri olan Venedik Karnavalı’nda her yıl binlerce insan eğleniyor. Neredeyse 800 yıldır düzenli olarak kutlanan karnavalın kökleri Pagan inanışlarına dayanıyor. Baharı karşılamak için Paganlar tarafından yapılan ritüeller bugün dönemsel kostümler ve maskelerle kutladıkları bir karnaval! Katılmak isteyenler 27 Ocak ile 13 Şubat arasında İtalya’da olabilir, gitmişken de İtalya’nın diğer güzel şehirlerini de gezebilir.

Avustralya – Gökkuşağı Yılanı Festivali

Hem eğlenceli hem dinlenceli hem de güneyde bir festival! 26 – 29 Ocak tarihlerinde düzenlenen ve dünyanın en iyi festivallerinden biri olan Gökkuşağı Yılanı Festivali’nde müziğe, dansa ve eğlenceye doyacaksınız. Açık havada, doğanın içinde yapılan festivalde gündüzleri yoga ya da meditasyon yapanları görünce de şaşırmayın; zira, enerjilerini toplayan bu insanlar akşam eğlenceye kaldığı yerden devam ediyor.

Kış aylarında evde oturup havalar ısınsın diye beklemek yerine soğuğun içinde de eğlencenin mümkün olduğunu ve bu eğlencelerin adreslerini artık bildiğinize göre atkınızı, berenizi, kazağınızı, yün içliğinizi aldığınız gibi yola çıkmak kalıyor geriye. E, tabii biz de merak ederiz; nasıldı diye…