Dalış Tutkunları için Gidilebilicek En İyi 7 Yer

Resim Aviv Perets Unsplash

Suyun altındaki dünyadan büyülenenler, dalış elbisesi olmadan seyahate çıkmayanlar! Su altı dünyası bambaşka olan en güzel yerleri sizin için seçtik, listeledik.

Yüzmek gibi değil, efendim; dalış yapmak ayrı bir tutku. Suyun altında pek sık rastlamadığımız canlılar arasında bir balık gibi yüzmek, mercanların güzelliğine şahit olmak ve suyun derinliklerindeki büyüleyici dünya ile tanışmak gerçekten de nefes kesen bir deneyim. Biz de soluğunuzu kesecek en güzel yerlerin bir listesini yaptık. Bakalım, sizin ilginizi en çok neresi çekecek? 😉

Avustralya – Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef)

Dalış yapmaya azıcık ilgi duyan herkes buranın ününü duymuştur. Yeni ilgilenmeye başlayanlar da Queensland eyaletinde yer alan bu görkemli resifi Kayıp Balık Nemo filminden hatırlayacaktır. Bir animasyonda bile büyüleyici olan resifin bir de gerçek halini düşünün. Avustralya dalış yapmak isteyenler için bir cennet vadediyor.

Kosta Rika – Cocos Adası

Pasifiklerin derinliklerinde bir macera istiyorsanız size sonsuz bir güzellik de vadeden Cocos Adası dikkatinizi çekebilir. Suların altında sizi beyaz yüzgeçli resif köpekbalıkları, çekiç kafa köpekbalığı sürüleri, yunuslar, dev mürenler ve daha pek çok canlı bekliyor olacak. Suyun altında olduğu gibi karada da çok ilginç canlıların yuvası olan Cocos Adası doğaya olan hayranlığınızı iki katına çıkaracak.

İzlanda – Silfra

İşte bir başka büyüleyici nokta! İzlanda dalış meraklıları için oldukça farklı bir seçenek oluşturabilir. Burada size rengarenk sualtı bitkilerinden ya da çeşit çeşit canlılardan değil; iki koca kıtadan bahsedeceğiz. Evet, efendim, Kuzey Amerika ve Avrasya arasında bir sınır olan Silfra bir milli park ve muazzam bir dalış noktası. Gidip 120 metre uzunluktaki görüş mesafesinin tadını çıkararak kıtalararası dalış yapabilirsiniz!

Mısır – Kızıl Deniz

Konuya hakim değilseniz biraz şaşırtıcı gelmiş olabilir ama Kızıl Deniz de size önereceğimiz noktalar arasında. Hem de tropikal resiflerine dalış yaparak güzelliği ile büyülenmek için yapacağınız harcamalar da birçok dalış noktasına göre daha ucuz. Yolunuz Mısır’a düşecekse Kızıl Deniz’de dalmanın keyfine varmadan geri dönmeyin.

Çin – Sualtı Kayıp Kent

Farklı meraklarınız varsa… Mesela, tarihe doğru yolculuk etmek karada olduğu kadar suyun altında da ilginizi şık bir dalış elbisesi seçin; çünkü geçmişe bir yolculuğa çıkacaksınız. 2001 yılında keşfedilmiş olan bu kent Qiandao Gölü içindeki kalıntılar. Bundan tam 700 yıl kadar öncesine, 1300ler’e ait olduğunun düşünülmesi de bu kalıntıları ilgi çekici yapan bir diğer unsur.

Papua Yeni Gine – Kimbe Koyu

Yeniden renklere ve dünya dalış turizminde sualtı doğasıyla ünlü noktalara dönecek olursak Kimbe Koyu’na dönelim. Hatta gidelim! Çünkü Hint Pasifiği’nde görüp görebileceğiniz mercanların büyük bir kısmı bu koyda. Üstelik elinizi çabuk tutun; zira, insanlık bu güzelim koya da zarar vermiş, bir yandan hava kirliliği diğer yandan küresel ısınma koruma altına alınmasına sebep olmuş. Güzelliği baki kalmayabilir. 🙁

Ekvador – Galapagos Adaları

Siz daha çok sessizliğin, popülerlikten uzak olmasıyla bakirliğini hala koruyan yerleri mi seviyorsunuz? O zaman Ekvador sizi bekler. Galapagos Adaları’nda dilediğinizi bulacaksınız. Üstelik güzellikten de mahrum kalmayacaksınız. Hatta burada göreceğiniz güzelliğe canlı çeşitliliği ile bilimsel bir perspektif ve bonus olarak Galapagos Kaplumbağası da ekleniyor.

Artık nerelere gidebileceğinizi biliyorsunuz. Dalış malzemeleri hazırsa biletinizi almak ve yola çıkmak kalıyor geriye. Su gibi gidin, su gibi gelin! =)