Balkan Ülkeleri Hakkında 16 İlginç Bilgi

Resim Faruk Kaymak Unsplash

Kendine has bir bir coğrafya olan Balkan ülkeleri için gezmeniz gereken yerlerin dışında bilmeniz gereken ilginç şeyler de var!

Şu meşhur soğuk hava dalgasının gelip durduğu Balkanlar hakkında duyduğunuzda sizi şaşırtacak bazı bilgiler öğrendik. Tabii öğrenmekle kalmadık, hemen sizinle de paylaşalım istedik. Müzik, dans ve yüzlerce yıllık kültürüyle hepsi birbirinden güzel olan Balkan ülkeleri ile bilmek isteyecekleriniz için okuyunuz, efendim.

Balkanlar’ı Biraz Tanıyalım

Aslında tanıyoruz. Biz yine de Balkanlar hakkında kısa bilgi vermeden geçmeyelim dedik. Toplam yüz ölçümü 505.000 km2’ye yakın olan bu coğrafyanın konumu Avrupa Kıtası’dır. Tam olarak ise İtalya Yarımadası’nın doğusu ile Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısı arasında bulunur. Yayıldığı geniş coğrafyada hem Akdeniz iklimi hem de karasal iklim görülür. Türkiye’nin de bir kısmını içine alan Balkanlar birçok etnik kültür de dahil olmak üzere zengin bir tarihe de sahiptir.

Eh, bilgilendiğimize göre kısa kısa, şimdi de biraz şaşıralım;

Moda Dünyasında Rolü Var

Erkelerin resmi kıyafetlerindeki vazgeçilmezlerden olan kravatın kökü Hırvatlar’a dayanıyor. Kravat ilk kez 17.yy’da askerlerin kıyafetlerinin bir parçası olarak kullanılmış. Sonra da moda dünyasında nasıl yayıldığını ve hatta kadınların bile kullanabildiği, bir tür aksesuar görevi gördüğünü söylemeye zaten gerek yok.

Demografik Bilgi mi?

Makedonya’da bu lazım olmuyor galiba. Ülkenin etnik yapısının çok karışık olmasından kaynaklı olsa gerek. 90lar’ın sonundan beri nüfus sayımı yapılmaması Makedonya hakkında bilinmesi gerekenler arasında.

Evrensel Katkılar

Dil, hepimizin iletişim kurması için gerekli bir araç. Keşke, bütün dünya aynı dili konuşsak, değil mi sevgili gezginler? Öyle olamıyor ama Sırplar’ın bu anlamda dünyaya bir hediyesi var; “Vampire” kelimesi dünya çapında kabul görüyor.

Susuz Kalmazsınız

Slovenya için konuşuyoruz bu sefer de… Sokakta gezerken bir yerden su almak yerine çeşmeleri kullanabilirsiniz. Çünkü burada akan musluk suları bile temiz ve içilebilir. Doldurun matarınızı, giderin susuzluğunuzu gezmeye devam…

Dumanlı Hava Sahası

Desteklemiyoruz tabii ama sigara içenler için konforlu alan sunuyor dumanlı hava sahaları içinde olmak. Sırbistandaki nüfusun birçoğu sigara içiyor. Büyük bir çoğunluk… Dünya ülkeleri arasında sıralamada yüksekler bu konuda. Bu yüzden ülkede her yerde sigara içmek serbest.

Cinsiyet Konusunda Seçicilik

Bunu da desteklemiyoruz. Ancak Balkan ülkeleri arasında Arnavutluk’ta cinsiyete bağlı olarak kürtaj oldukça yaygın. Yani, erkek bebek sahibi olmak isteyen bir ailenin kız çocuğu olacaksa kürtaj yaptırıyor. Tam tersi için de geçerli bu durum ve maalesef istatistikler bunu dünyada yaptıran her iki kişiden birinin Arnavut olduğunu gösteriyor.

San Francisco’dan Sonra

Saraybosna’dan bahsediyoruz. 1885 yılında, Bosna-Herkes’in başkenti olan Saraybosna, San Francisco’dan sonra elektrikli tramvay hattını kullanan ilk şehir oldu. Tam zamanlı olarak çalışan ulaşım aracı şehir genelinde bir ağa sahipti.

Doğuştan Gelmeyen Hak

Kosova hakkında bilinmesi gerekenler arasındaki bir bilgiden bahsediyoruz; vatandaşlık hakkı öyle doğuştan gelmiyor. Yani, ülkenin vatandaşı olmadığınız halde orada doğum yapsanız bile çocuğunuza vatandaşlık verilmiyor. Ancak ve ancak ebeveynlerden birinin Kosova vatandaşı olması gerekiyor.

Genç Nüfus

Yine Kosova’dan bahsediyoruz. Ülke nüfusunun %70’i 35 yaşın altında bulunuyor. Bu sayede Avrupa’nın en yoğun genç nüfusa sahip ülkesi oluyorlar.

Bir Oy Bir Oydur

Yunanistan bu konuda çok ciddi. Orada “Benim oyum benim kararım” diyemezsiniz; o oyu kullanacaksınız. 18 yaşın üzerindeki her birey Yunananistan’da oy kullanmak zorundadır.

Evet mi, Hayır mı?

Bulgaristan’da kafanız karışabilir; bu bilgiyi iyi aklınızda tutun: Bulgarlar “Evet” için başlarını sağa sola sallarlar, “Hayır” demek içinse aşağı yukarı. Buradakinin tam tersi olan bu beden dilini iyi öğrenin. Yoksa yaya halde gezerken ya da motosikletle balkan turu yaparken yol sorduğunuzda kendinizi hiç gitmemeniz gereken yerlerde bulabilirsiniz.

Fiş İsteyeceksiniz!

Durduramıyorsunuz efendim, yüzlerce euroluk alışveriş yapsanız da bir ekmek alsanız da fiş alıyorsunuz. Bu uygulama Balkan ülkeleri arasında oldukça yaygı olarak devam ediyor.

Nobel’i Alanlar da Var

Rahibe Teresa… Kendisi, o sıralar Osmanlı topraklı olan Üsküp’te, 1910 yılında Nobel ödülünü alan ilk Arnavut olmayı başarıyor. Yani kendisini bu yönüyle de hatırlamakta epey fayda var.

Parıl Parıl Bir Müze

Balkan ülkeri isimlerini sayınca Romanya dendiğinde akla önce müzik ve dans gelir ama bütün Avrupa’da tek olmasını sağlayan bir başka şey var Romanya’da; altın müzesi. Brad şehrindeki müze Avrupa’da tek ve burada çok nadir parçalar sergileniyor.

Neredeyse Dünya Kadar Eski

Eh, biraz abartıyoruz tabii ama 400 milyon desek… Bir anda o kadar eskiyi düşünemediniz bile, değil mi? Ama Makedonya’daki Ohri Gölü’nün tam 400 milyon yıl öncesine dayandığı düşünülüyor. Balkan ülkelerinde bulunan en derin göl olmasının yanı sıra, Avrupa’nın da en eski gölü oluyor.

Kış Kış Cinler Kış Kış

Ama ne ile kovuyorlar? Peluş ayı! “Ya o ponçik şeyler nasıl kötü ruhları kovsun?” diye sorabilirsiniz. Bunu bilmiyoruz. Ama Arnavutluk’a gittiğinizde sorabilirsiniz. Ziraa kötü ruhları uzak tuttuklarını düşündükleri peluş ayıları neredeyse ülkenin her yanında görmeniz mümkün.

Balkan turları yaparken sadece rota değil, böyle şaşırtıcı bilgiler de size lazım olabilir. Siz gidip gezip daha fazlasını öğrenirseniz, bize de anlatın isteriz. Hep birlikte keşfedelim, hep birlikte şaşıralım!