Aile Boyu Macera: Yurt Dışında Ailece Gezebileceğiniz 8 Ülke

ResimTyler Nix Unsplash

Ailece gezmek isteyenler için birbirinden güzel alternatifler sunduk. Hemen okuyun!

“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” sorusuna en güzel cevap, “Bu tatilde nereyi karış karış gezsek?” olmalı. Hele bir de çocuklarınızın sömestr tatiline az kala, ailecek vakit geçirebileceğiniz bu fırsatı kaçırmak istemezsiniz. Plan yapmak için hiçbir zaman geç değildir. Sizler için ailecek seyahat edebileceğiniz en ucuz ve en güzel 8 ülkeyi listeledik hem de ülkeler hakkında farklı bilgilere yer verdik.

Arnavutluk

Kardeş ülkelerimizden biri olan Arnavutluk’un oldukça ucuz bir ülke olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem kalabalık aileler için hem de çekirdek aileleri maddi açıdan zora sokmayacak fiyatlara sahip. Başkenti Tiran ve diğer şehirlerine, yeşillik, geniş ormanlık alanlar hakim. Merkezde özellikle ziyaret etmeniz gereken Skanderbeg (İskender Bey) Meydanı’nın yanı sıra camiiler, müzeler ve katedraller ile çocuklarınıza tanıdık kültürleri de öğretebilirsiniz. Akdeniz ve Balkan ülkelerinin mutfaklarından esintilere rastlamanız mümkün ancak denemek isteyeceğiniz çokça farklı lezzet olacağını söyleyebiliriz. Özellikle dünyanın en güzel bozasını içmeye hazır olun çünkü boza Arnavutluk’un ulusal içeceği.

Makedonya

Bir diğer ucuz Balkan ülkesi, başkenti Üsküp olan Makedonya’dır. Makedonya’nın stratejik konumu sayesinde çok kültürlü bir medeniyete sahip. Gezeceğiniz süre boyunca Türkçe bilen, sıcak kanlı ve yardımsever insanlarla karşılaşmanız da mümkün. Doğa açısından oldukça zengin olan Makedonya’nın bozulmamış ormanları, dağları ve gölleri sayesinde doğa turizminde sevilen ülkeler arasındadır. Son zamanlarda da kış turizmine olan verimliliği keşfedilmiş, kayak seven aileler için tercih edilen bir ülke oldu.

Sırbistan

Başkenti Belgrad olan ve yine son yıllarda müzikseverler tarafından sıkça ziyaret edilen Sırbistan tam bir kış ülkesi. Sokaklarında dolaşırken, bembeyaz karlar ile kaplanmış mimarisi ile merak uyandırır. Ruhu olduğuna inanılan Belgrad’da meşhur Belgrad Kalesi’nden Tuna Nehri’ne karşı güneşin batışını izleyerek ailenizle unutulmaz bir anı yaşayabilirsiniz. Halkı mesai saatinde ya da dışında her daim arı gibi vızır vızırdır. Ev dışında vakit geçirmeyi seven insanları, Kale Meydanı’nda bulunan cafe ve restoranlarda oturup satranç oynamaktan keyif alırlar. Bu da çocuklarınıza örnek gösterebileceğiniz davranışlardan biri olabilir. 

Bosna Hersek

Anlatılmaz yaşanır, denecek kadar keyifli ve tarihi açıdan önemli sahnelere ev sahipliği yapan bir Balkan ülkesidir Bosna Hersek. Alp Dağları’nın Balkanlar’daki uzantısı olan Dinar Alpleri ile çevrili Saraybosna şehri, bu güzel ülkenin başkentidir. Nüfus yoğunluğu en fazla olan şehridir aynı zamanda. Miljacka Nehri, şehrin etrafını dolanır ve üzerinde bulunan küçük taş köprü, zamanında büyük bir suikasta tanıklık etmiştir. 1914 yılında gerçekleşen olayda Avusturya-Macaristan varisi Arşidük Franz Ferdinand, bu taş köprü üzerinden geçerken, bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmüş. Doğru mudur şimdilerde bilinmez ama bu olayın 1. Dünya Savaşı’nı başlattığı söylenir. Böyle gerçek olayların sadece çocukları değil ebeveynleri de şaşırtacağından eminiz.

Ukrayna

En ucuz ülkelerin başında gelen Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Ülkemize yakınlığı ve vizesiz gidilen en güzel ülkeler arasındadır. Kültür gezileri, restoran, cafeleri ve konaklaması ailecek seyahate çıkanlar için biçilmiş kaftandır. Kiev’den sonra akla gelen şehirleri Lviv ve Odessa’dır. Lviv sokaklarının ve mimarisinin Avrupa ülkelerini andırdığı gözle görülür bir gerçektir. Sokaklarında dolaşırken elinizden telefonu bırakmak istemeyeceksiniz ve ailenizle birlikte şahane bir fotoğrafınız daha olacak Rynok Meydanı ve Shevchenka Bulvarı ülkenin en eski meydan ve bulvarıdır. Yapılaşmasından bu yana ülkenin kamusal, kültürel ve siyasal merkezi olmuştur. Odessa ise denize kıyısı olması sebebiyle limanları ve plajları ile anılan bir şehirdir. Tarihi binaları, müzeleri ve kiliseleri ile göz kamaştıran bir güzelliğe sahiptir.

Gürcistan

Kapı komşumuz olan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’dir. Vizesiz gidilen, en ucuz ülkeler arasında en bilindik olanıdır. Ülkenin en çok kendinden söz ettiren müzesi Stalin Müzesi’dir. Mareşal Joseph Stalin hakkında bilgi sahibi olacağınız biyografik müze 1957 yılında açılmıştır. Gürcistan’ın Gori şehrinde bulunan ve mistik bir güzelliğe sahip olan Uplistsikhe kaya oymalarından meydana gelmiştir. Size, ülkemizin görülmesi gereken yerlerinden Kapadokya’yı hatırlatabilir. Böyle bir güzelliğe sevdiklerinizle şahit olmak, emin olun sizi çok mutlu edecek.

Yunanistan

Yunanistan denilince aklınıza direkt olarak mavi ve beyaz bayrak renkleri, şirin restoranları geliyor değil mi? Ama emin olun Yunanistan bu kadarla kalan bir ülke değil. Ülkenin o şirin ve sürekli fotoğraf çekme isteği yaratan sokaklarında dolaşırken yabancılık çekmeyeceksiniz. Hatta bildiğiniz parçaları duyup eşlik etmek isteyeceksiniz. Atina’da meşhur Akropolis’i, büyük aşk hikayelerine ev sahipliği yapan Santorini’yi, arkeolojik bir güzelliği olan Delphi’yi görülecekler listesinin başına yazın. Çocuklarınıza anlattığınız hikayelerdeki, kayalar üzerine yapılmış manastırlardan oluşan bu şahane manzarayı heyecanla yaşamasını sağlayın.

Endonezya

Masalsı bir güzelliğe sahip olan Endonezya’nın her daim sıcak ve nemli bir ülke olduğunun altını çizmek isteriz. Her mevsim oldukça yağmur yağdığını da atlamamak gerek. Yemyeşil doğası, iklimi, hayvanlarla iç içe oluşu ve dünyanın en büyük takım adası olmasıyla oldukça dikkat çeken bir ülkedir. Endonezya devleti, 17 bin 508 adadan oluşmaktadır. Bu bilgiyi paylaştığınız herkes, seyahatinize özenecektir. Tanjung Puting Ulusal Parkına miniklerimiz fazlaca ilgi gösterecektir. Çünkü bu parkta vahşi yaşamları gözlemleyebilirsiniz. Bulut benekli leoparlar, güneş ayıları, pitonlar, timsahlar ve daha çok fazla vahşi hayvanı görebilirsiniz. Dünyanın en popüler ada bölgelerinden biri olan Bali; her yıl şahane plajları, kıyıları, tropikal iklimi ve volkanik yamaçlarıyla seyahat ödülleri almaya devam ediyor.

Ailenizle birlikte geçireceğiniz şahane bir tatil için görüyorsunuz ki seçenek çok. Yurt dışına çıkmak denilince aklınıza ilk gelen ve ürküten vize sorunuysa, onu da atlattık gitti. Şimdi yapmanız gereken ilk şey, nereye gideceğinize karar vermek ve ailecek oturup verimli bir tatil planı çıkarmak.  

Gidebileceğiniz Vizesiz Ülkeler yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.